Najwybitniejsze dzieła kompozytorskie

O tym, że Fryderyk Chopin był wielkim kompozytorem, wie chyba każdy z nas. Urodzony 1 marca 1810 r. w Żelazowe Woli syn państwa Chopinów, od najmłodszych lat pasjonował się muzyką i od maleńkości uczył się zapisu nutowego oraz gry na fortepianie.

Przez lata skomponował dziesiątki polonezów, mazurków, walcy, etiud oraz ballad i nokturnów. Pisał scherza, preludia oraz pieśni i sonaty, które grane przez samego kompozytora radowały serca najznamienitszych osobistości. Zapraszany na salony, Fryderyk Chopin szybko zyskał sławę i poklask. Jednym z najchętniej go słuchających, niewątpliwie był Wielki Książę Konstanty. Grywał również u Zamoyskich, Radziwiłłów czy Czartoryskich.

Jedną w jego najwcześniejszych prac, które powstały podczas studiów kompozytora, jest Rondo à la Mazur op.5. Chopin miał wówczas zaledwie 16 lat. Utwór uznaje się za posiadający opanowanie klasyczne oraz ‘posuwisty’ refren symetryczny do ronda. Bardziej znanymi utworami są Etiuda rewolucyjna (c-moll nr 12) oraz Marsz Żałobny, który został odegrany na pogrzebie Chopina wraz z Requiem Mozarta. Znany jest także Nokturn f-moll op.55 nr 1 oraz Etiuda E-Dur. Wspomniana etiuda powstała w roku 1831 i jest uważana za jedną z trudniejszych technicznie. Dzieło zawiera wszelkie złości i frustracje autora skumulowane weń w związku z powstaniem listopadowym. Zakończenie nawiązuje do Sonata c-moll op. 111 Beethovena. Bardzo znana, jest także Pieśń solowa pt. Życzenie (Gdybym ja była słoneczkiem na niebie).

Chopin komponował muzykę na jeden instrument, aczkolwiek jedne z sonat grywane są na wiolonczeli i fortepianie. Stworzy również znakomite trio fortepianowe. W wieku dojrzały, artysta tworzył już tylko na jeden instrument.

Do bardziej znanych utworów Chopina należą ponadto Mazurek, Polonez As-dur oraz Preludium deszczowe des-dur i Walc cis-moll. Preludium to bardzo spokojny i zarazem przechodzący w mrok utwór. Wsłuchując się w utwór, usłyszymy niepokój oraz odnajdziemy bojaźń. Utwór nosi cechę dźwiękonaśladowczą. Reakcją na Don Giovanniego Mozarta, są natomiast Wariacje B–dur op. 2 na temat La ci darem la mano. Utwór został skomponowany w 1827 r. kiedy jako uczeń Szkoły Głównej Muzyki, miał napisać utwór, który będzie można zagrać z orkiestrą.

Największą ilość Chopin skomponował jednak Mazurków, których ilość dobija do 60. Jednymi z bardziej znanych utworów, są ponadto dwa koncerty fortepianowe: e-moll oraz f-moll.