Konkursy i festiwale Chopinowskie

Fryderyk Chopin to artysta o naprawdę ogromnym talencie, który odziedziczył po swej matce Justynie i który pomagali mu rozwijać – siostra oraz najlepsi nauczyciele. Genialny wirtuoz zmarł w roku 1849.

Talent Chopina wspominany jest do dziś, bowiem trudno jest ukryć genialne dzieła – mazurki, polonezy, sonaty oraz ballady wyjątkowego wirtuoza. Już w roku 1927 został zorganizowany Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który pozwala wykazać się młodym pianistom. Do dnia dzisiejszego, jego zwycięzcami zostali m.in. Polacy: Halina Czerny-Stefańska, Adam Harasiewicz, Rafał Blechacz czy Kristian Zimerman. Największe sukcesy odonoszą uczniowie moskiewskiego Konserwatorium. Z powodzeniem występują także Japończycy czy Chińczycy. Pomysłodawcą konkursu jest Jerzy Żurawlew.

Jest to odbywający się co 5 lat, najbardziej prestiżowy konkurs Chopinowski. Uczestnicy przygotowują tylko i wyłącznie muzykę Chopina. Początkowo konkurs miał miejsce w okolicy dnia urodzin wirtuoza. Uczestnicy jednak często chorowali zimą, więc przeniesiono go na październik (miesiąc śmierci Chopina). Zawsze odbywa się w tym samym miejscu. Podczas przesłuchań do konkursu, odbywają się imprezy towarzyszące. To najbardziej rozpoznawalny konkurs globu. Wlicza się go w skład ponad 120 Konkursów Światowej Federacji Międzynarodowych Muzycznych. Podczas trwania przyznaje się różne nagrody (Najlepsza Polska Pianistka, Nagroda za najlepsze wykonanie mazurów, najlepsze wykonanie sonaty, najlepsze wykonanie polonezów czy  najlepsze wykonanie Poloneza-Fantazji As-dur op. 61.).

Od 2012 r. jest organizowany Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży im. Fryderyka Chopina. Odbywa się on co dwa lata i daje szansę najmłodszym pianistom, dla których droga do Konkursu Chopinowskiego, jeszcze jest zamknięta. Wyłaniani są zwycięzcy dwóch grup wiekowych – do 13 lat i 14-17 lat.

Jeszcze innym konkursem, jest Ogólnopolski Konkurs Chopinowski. Konkurs przebiega w kilku etapach i pozwala na wykonanie utworów Mozarta, Chopina, Rachmaninowa czy Beethovena. W drugim etapie należy wykonać utwór z grupy wybranych. Wystąpić mogą profesjonaliści urodzeni w latach 1983-1996. Ponadto należy mieć polskie obywatelstwo lub studiować na polskiej uczelni muzycznej. Uczestnik gra z orkiestrą.

Rokrocznie w miastach związanych z Chopinem, odbywają się mu poświęcone festiwale: Nohat, Paryż czy Konkurs Chopinowski Miami. Tego rodzaju koncerty i festiwale mają miejsce zwłaszcza w okrągłe rocznice śmierci lub urodzin wirtuoza.